ورق کارتن سینگل فیس

 

    فروش رول و ورق سینگل فیس توسط شرکت های ورق سازی انجام می شود.

 

   انتخاب نوع رول با توجه به محل استفاده آن انجام میگیرد.

 

   ورق های سینگل ترکیب های متفاوتی دارند و با توجه به جایگاه استفاده، ترکیب بندی های مناسبی برای آن در نظر گرفته میشود.

 

ترکیب ورق کارتن سینگل در یک نگاه!

اول از همه باید بگوییم که تولید ورق سینگل فیس با کنگره های (فلوت) B,C,E امکان پذیر است
و تمامی ورق هایی که قرار است به عنوان فلوت استفاده شوند توسط دستگاه های مخصوص به فلوت های نام برده شده تبدیل میشوند.
نام دیگر این ورق دو لایه میباشد که از یک لاینر و یک فلوت تشکیل شده و به همین علت این نام را به خود اختصاص داده است.

ترکیبات ورق سینگل فیس

ترکیب کرافت-بازیافتی در صنعت جعبه سازی، بیشتر برای جعبه های لمینتی استفاده میشود با این تفاوت که برای بسته بندی های ظریف تر و لوکس تر میتوان از ترکیب کرافت-فلوتینگ بهره گرفت.

لاینرهای سفید ایرانی یا تاپ وایت سفید را میتوان در جعبه سازی برای مواد غذایی یا بسته بندی های دارویی استفاده نمود.

همانطور که اشاره شد ورقی که قرار است به عنوان فلوت استفاده شود، اگر سینگل e فلوت باشد در محصولات لمینتی ظریف تر بهتر میباشد و ترکیب c فلوت برای کارتن های مادر استفاده میشود چرا که به صرفه تر خواهد بود. همچنین ترکیب سینگل b فلوت چیزی میان c,e است؛ یعنی تولیدکنندگانی که استقامت و ظرافت پک هایشان اهمیت دارد میتوانند از b فلوت استفاده کنند.

 

ورق سینگل فیس

   کاربری های ورق سینگل فیس

  • ورق سینگل فیس در بسته بندی   

   همان گونه که اشاره کردیم، یکی از کاربرد های اصلی این ورق در تولید و ساخت جعبه کارتن بسته بندی است که برای پک محصولاتی تا وزن دو کیلوگرم به کار می رود. 

  توجه داشته باشید که در این دسته از کارتن ها حتما فرآیند لمینت روی آنها صورت می گیرد تا مقاومت و استحکام آنها افزایش یافته و هنگام حمل و نقل محصولات آسیب نبینند در غیر این صورت در صنعت بسته بندی کارتنی کاربر. از جمله کالاهایی که برای بسته بندی شان میتوان از این کارتن استفاده کرد عبارت اند از:

  1. بسته بندی لوازم الکتریکی مثل لامپ، محافظ و کارتخوان
  2. پک محصولاتی هم چون ماگ و لیوان
  3. جعبه آجیل و خشکبار و غیره
  • رول بستر مرغداری

  از آن جایی که بخش اعظمی از خوراک روزمره مردم از طیور و ماکیان تامین می شود در نتیجه، باید در حفظ و نگهداری از آنها به یک سری از موارد توجه داشته باشید که یکی از آنها، پوشش کف مرغداری هاست که به منظور حفاظت از آنها، امروزه به جای استفاده از پوشال و خاک اره در کف سالن که خود موجب آلودگی و مشکلات تنفسی میشد، از رول سینگل بهره می برند تا رطوبت و سرما موجب صدمات جبران ناپذیر به طیور نشده و از انتشار میکروب در میان آنها جلوگیری شود. این یکی از استفاده های مفید از رول سینگل میباشد.

  ترکیبی که برای رول مرغداری ها استفاده میشود در اکثر مواقع ترکیب بازیافتی-بازیافتی است. این رول از نظر ترکیب بندی کیفیت پایینی داشته و معمولا برای جعبه سازی و تولید بسته بندی کارتنی توصیه نمیشود اما از بهترین گزینه ها برای رول بستر مرغداری می باشد.

  • ضربه گیر و جدا کننده

  ورق های سینگل فیس حتی به عنوان ضربه گیری برای جلوگیری از آسیب های فیزیکی به کالاها استفاده میشوند. هم چنین در مواردی دیده شده است که این شیت ها را به عنوان جدا کننده درون کارتن های میوه میان میوه های صادراتی قرار داده اند تا در حین حمل و نقل و تکان های کانتینرها دچار لهیدگی نشوند.

  با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، رول های سینگل فیس تنها در صنایع بسته بندی یا مرغداری ها استفاده نمی شود، از این شیت ها یا رول ها میتوان در صنایع مختلف به عنوان محافظ استفاده کرد.

آیا تمامی ورق ها همانند سینگل به صورت رول عرضه می شوند؟

ورق سینگل فیس به علت دارا بودن یک لاینر و یک فلوت، وزن کمی داشته و جا به جایی و حمل و نقل آن به سهولت انجام میگیرد. به همین علت تنها ورقی که به صورت رول عرضه میشود، ورق دو لایه بوده زیرا ورق های دیگر با دارا بودن لایه های بیشتر نسبت به سینگل، امکان رول شدن را ندارند. به همین دلیل ورق های دیگر به صورت شیت در اختیار متقاضیان قرار میگیرند.

 • ورق (شیت) سینگل فیس

ورق های سینگل فیس که یکی از کاربردهای آن در صنعت جعبه سازی (ساخت کارتن دو لایه) می باشد، نسبت به کارایی خود بسیار مقرون به صرفه تر از سایر ورق های موجود در کارتن سازی ها هستند. از همین رو، متقاضیان زیادی در صدد تهیه آن میباشند. شیت های ورق معمولا برای بسته بندی های مختلف محصولات در کارتن سازی ها استفاده میشوند.

بهتر است بدانید کارتن سینگل فیس به دلیل آن که رویه آن را فلوت تشکیل میدهد حتما باید لمینت شود. تولید جعبه لمینتی فرآیندی است که طرح و رنگ روی پوستر مقوایی چاپ شده و توسط دستگاه های مخصوص روی شیت مدنظر چسبانده میشود.

بهترین و ضعیف ترین نوع ترکیب در ورق سینگل کدامند؟

 گران ترین و مرغوب ترین نوع ترکیبی که برای ورق های سینگل در نظر گرفته می شود،  ترکیب کرافت – فلوت با گرماژ  320-300 گرم می باشد که برای صادرات و بسته بندی مواد غذایی و کالاهایی با وزن بالا استفاده می شود. همانطور که اشاره شد، برای محصولاتی که وزن کمی دارند، از کرافت – بازیافتی بهره میگیرند.

ضعیف ترین ترکیب نیز به صورت تست لاینر-ایرانی می باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که از ترکیب بازیافتی – بازیافتی به علت آن که بوی نامطبوعی دارد، زیاد در صنعت جعبه سازی استفاده نمی شود.

ورق کارتن
ورق سازی کارتن

چه زمانی از رول به جای شیت در بسته بندی استفاده میشود؟

قدم نخست برای انتخاب و بهره مندی از یک ورق مقوایی سینگل، این است که باید از ابعاد و تیراژی که مد نظرتان است، اطلاع داشته باشید تا بدانید به چه نوع از ورق سینگل نیاز دارید. اگر بخواهیم منظورمان را شفاف و واضح تر بیان کنیم، یعنی باید مشخص شود که رول یا شیت برایتان سودمند تر است که این موضوع بستگی به آن دارد، به چه منظور و برای چه کاری می خواهید از آنها بهره ببرید.

برای مثال، اگر تیراژ بالایی را سفارش داده اید و یا ابعاد کالا یا محصولتان غیر استاندارد میباشد، منطقی است برای جلوگیری از دور ریز و کاهش هزینه ها از رول استفاده کنید در غیر این صورت شیت بهترین گزینه است.

قیمت ورق سینگل فیس

همانند دیگر ورق هایی که در صنعت کارتن سازی کارایی دارد، ورق سینگل تعرفه ثابت و مشخصی ندارد و هزینه آن با توجه به فاکتورهایی نظیر ترکیب ورق، فلوت و وزن کل آن تعیین میگردد. 

نکته مهم: ورق های سینگل به صورت کیلویی به کمک باسکول وزن شده و سپس به فروش می رسند.

سخن پایانی

چه کسی می توانست تصور کند که شیت و رول دولایه بتواند تا این حد کارایی متنوعی در موارد مختلفی داشته باشد. امیدواریم خواندن این مقاله، منجر به آگاهی شما در مورد ورق های سینگل فیس شده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *